Banská Bystrica - Banskobystrický krajNákupné centrá a obchodné domy v Banskej Bystrici

Banskobystrický kraj > Banská Bystrica

Banská Bystrica

Nákupné centrá a obchodné domy v Banskej Bystrici

Banská Bystrica, krajské mesto na strednom Slovensku vo Zvolenskej kotline, administratívne a kultúrne centrum Banskobystrického samosprávneho kraja s prvou písomnou zmienkou z roku 1255, s mestom Zvolen jedna z najväčších urbanizovaných oblastí na Slovensku. Historické centrum mesta je od roku 1955 kultúrnou pamiatkou.

Banská Bystrica je mestom veľkého historického významu, práve tu v roku 1944 začalo Slovenské Národné Povstanie, pozostatkom je moderný pomník a Múzeum SNP. Významnou historickou pamiatkou je Mestský Hrad Barbakan, Katedrála Františka Xaverského s hodinovou vežou a meštaicke domy na námestí. Mesto je sídlom Univerzity Mateja Bela, Akadémie Umenia, Národnej Opery, je to mesto Bábkového Divadla s každoročne konaným medzinárodným festivalom. V blízkosti mesta je medzinárodné letisko Sliač. V Banskej Bystrici je rozvinutý hlavne drevospracujúci a strojárenský priemysel.

Mesto Banská Bystrica, ako a iné moderné mestá v SR, postavilo v posledných rokoch štyri väčší obchodná centrá. Ide o nákupné centrá Europa shopping center Banská Bystrica, OCA, OD Prior Banská Bystrica a Slovenka resort. V celkovom počte je vďaka týmto centrám v Banskej Bystrici viac než 108 obchodov, medzi nimi nájdete napr. Alpine Pro, ALLTOYS, Carpisa, Klenoty Trend a Adidas.

Navigace